Katalog sprzętu

Poniżej publikujemy wykaz sprzętu i oprogramowania dostępnego do przetestowania i wypożyczenia w ramach OWiT Szczecin


Sprzęt uniwersalnych dla wszystkich rodzajów niepełnosprawności:

Laptop Lenovo V15 G2
Laptop Lenovo V15 G2 + Pakiet Microsoft Office

Laptop 15,6″ z procesorem AMD Ryzen 5 5500U, 8GB RAM, dyskiem SSD 256GB i systemem Windows 11. Komputer posiada zainstalowany pakiet biurowy Microsoft Office. Waga laptopa wynosi około 1,7 kg. Jest to sprzęt do pracy biurowej i sprawnego korzystania z internetu.

Laptop Apple Macbook Air M1
Laptop Apple MacBook Air (M1)

Laptop 13,3″ z autorskim procesorem Apple M1, 8GB RAM i dyskiem SSD 256 GB. Komputer posiada ekran o rozdzielczości 2560 x 1600 pikseli, czytnik Touch ID i podświetlaną klawiaturę. Laptop waży zaledwie 1,29 kg i działa pod kontrolą systemu macOS Big Sur. Jest to świetny sprzęt do pracy w terenie, gdyż jego bateria trzyma do 15 godzin.

Tablet Samsung Galaxy Tab S7 FE
Tablet Samsung Galaxy Tab S7 FE

Tablet z ekranem 12,4″ o rozdzielczości 2560 x 1600. Urządzenie posiada głośniki AKG z obsługą Dolby Atmos, trzy mikrofony, dużą baterię na 13 godzin pracy i dołączony rysik. Mamy tu także szybki procesor, 6 GB RAM i 128 GB wbudowanej pamięci. Całość działa pod kontrolą Androida 11 i posiada wbudowany modem 5G.

iPhone 13
Smartfon apple iphone 13

Wysokiej klasy telefon Apple iPhone 13 wyposażony w 128 GB pamięci. Smartfon posiada 6,1″ ekran OLED, procesor A15 Bionic z obsługą 5G i bardzo dobry aparat. Urządzenie pracuje pod kontrolą systemu iOS 15, może być ładowane bezprzewodowo (Qi) i posiada złącze Lightning.

Samsung S20 FE
Smartfon Samsung Galaxy S20 FE

Wysokiej klasy telefon Samsung S20 FE wyposażony w 128 GB pamięci. Smartfon posiada 6,5″ ekran AMOLED, procesor Snapdragon 865 z obsługą 5G, 6 GB RAM i bardzo dobry aparat. Urządzenie pracuje pod kontrolą systemu Android 10, może być ładowane bezprzewodowo (Qi) i posiada złącze USB C.

Urządzenie wielofunkcyjne Brother DCP-1623WE
Urządzenie wielofunkcyjne Brother

Brother DCP-1623WE to połączenie skanera, ksero i czarno-białej drukarki laserowej. Poza złączem USB urządzenie posiada także wbudowaną kartę WiFi, dzięki czemu może służyć jako drukarka sieciowa (z opcją druku ze smartfonów i tabletów). Podajnik papieru mieści 150 arkuszy. Drukarka obsługuje format A4, A5 i B5.

Router z modemem 4G LTE TP-Link

TP-Link TL-MR6400 posiada gniazdo na kartę SIM, dzięki któremu możemy korzystać z mobilnego internetu na wielu urządzeniach jednocześnie. Router ma wbudowane cztery gniazda LAN, w tym jedno LAN/WAN oraz obsługuje Wi-Fi 4 (802.11 b/g/n). Urządzenie może pochwalić się także opcją kontroli rodzicielskiej, obsługą IPv6, WPS i QoS a wszystkim zarządzamy z poziomu wygodnego panelu administratora.

Słuchawki JBL T660 BT NC
Bezprzewodowe Słuchawki nauszne JBL

Słuchawki JBL T660 BT NC korzystają ze standardu Bluetooth, dzięki czemu bez problemu podłączymy je do smartfona, tabletu, komputera i wielu innych urządzeń. Aktywna redukcja szumów ANC pozwala na wygodne korzystanie z urządzenia w głośnych miejscach, zaś przyciski umieszczone na obudowie umożliwiają łatwą obsługę słuchawek. Urządzenie waży zaledwie 173 gramy i na jednym ładowaniu działa do 12 godzin.

Słuchawki z mikrofonem Creative
przewodowe Słuchawki nauszne z mikrofonem Creative

Creative Sound Blaster Blaze to słuchawki nauszne zamknięte, dzięki czemu skutecznie izolują ucho od dźwięków otoczenia. Urządzenie posiada odpinany mikrofon, zaś na kablu umieszczono pilot do regulacji głośności i wyciszania mikrofonu. Słuchawki i mikron podłączamy do wyjścia i wejścia audio wtyczką 2x jack 3,5 mm.

Słuchawki bezprzewodowe na przewodnictwo kostne Shokz
bezprzewodowe SŁUCHAWKI na przewodnictwo kostne Shokz

OpenRun S803 to słuchawki bluetooth, które przenoszą dźwięk poprzez kości czaszki, bez potrzeby wkładania głośnika do ucha. Te ciekawe urządzenie posiada także dwa mikrofony wyciszające hałas podczas rozmów i jest wodoodporne. W pełni naładowane słuchawki działają do 8 godzin.

Słuchawki douszne JBL
bezprzewodowe SŁUCHAWKI douszne JBL

Tune Flex to douszne słuchawki bluetooth wraz z dedykowaną stacją ładującą. Urządzenie jest bardzo lekkie, na jednym ładowaniu działa do 6 godzin i posiada funkcję aktywnej redukcji hałasu (ANC). Słuchawki są odporne na wilgoć, posiadają cztery mikrofony, umożliwiają prowadzenie rozmów telefonicznych i posiadają dedykowaną aplikację na smartfony z obsługą asystenta Google i Siri.

Słuchawki douszne przewodowe JBL
PRZEWODOWE Słuchawki douszne JBL

Endurance Run 2 to słuchawki, które mogą być noszone wewnątrz ucha lub za uchem. Sprzęt może się pochwalić wodoodpornością klasy IPX5 i pilotem na kablu do obsługi trybu głośnomówiącego i asystenta Google lub Siri.


Sprzęt i technologie dla osób z dysfunkcją wzroku oraz głuchoniewidomych:

Telefon dla seniora MM720BB
Telefon z fizyczną, powiększoną klawiaturą Maxcom

MM720BB to telefon dla osób starszych bądź niedowidzących. Znajdziemy tu niewielki ekran TFT o przekątnej 2,2 cala, duże i podświetlane klawisze oraz tryb głośnomówiący. Urządzenie umożliwia skonfigurowanie do 7 numerów szybkiego wybierania, posiada proste menu i dedykowany klawisz blokady klawiatury i latarki. Znajdziemy tu także aparat 0,3 Mpix, slot na kartę pamięci MicroSD (do 16GB) i łączność bluetooth.

BlindShell Classic 2
Udźwiękowiony telefon z fizyczną klawiaturą BlindShell

BlindShell Classic 2 to prosty w obsłudze telefon komórkowy dla niewidomych i słabowidzących. Urządzenie posiada wyraźną w dotyku, fizyczną klawiaturę i pełne udźwiękowienie – wszystko co jest widoczne na ekranie, jest odczytywane na głos przez wbudowany syntezator mowy. Telefon reaguje także na komendy głosowe, posiada czytnik NFC do znakowania przedmiotów za pomocą samoprzylepnych etykiet, detektor kolorów, lupę elektroniczną, GPS, czytnik książek i szereg innych przydatnych funkcji.

MAXCOM KXT480 BB
Telefon stacjonarny z powiększonymi klawiszami MAXCOM

KXT480 BB to stacjonarny, głośnomówiący telefon z czytelnym, podświetlanym ekranem i dużymi klawiszami. Urządzenie posiada klawisze do bezpośredniego wybierania numeru, tryb głośnomówiący oraz lampkę sygnalizującą nadejście połączenia. Telefon jest kompatybilny z aparatami słuchowymi i posiada regulację poziomu głośności dzwonka i słuchawki.

Dyktafon Olympus
Dyktafon OLYMPUS

DM-770 to cyfrowy dyktafon z przewodnikiem głosowym (do bezwzrokowej obsługi) i łatwo wyczuwalnymi przyciskami. Urządzenie posiada trzy mikrofony (w tym dwa kierunkowe) i sześć specjalnych programów do nagrywania w różnych sytuacjach. Dyktafon waży zaledwie 72 gramy, posiada 8 GB wbudowanej pamięci i slot na kartę SD. DM-770 posiada także złącze USB do komunikacji z komputerem, a do zasilania wykorzystuje baterie AAA.

Odtwarzacz książek mówionych E.C.E.
Odtwarzacz książek mówionych E.C.E.

Orion Plus odtwarza książki, podcasty a także radio internetowe i FM. Odtwarzacz ma 8GB pamięci, obsługuje karty SD do 32GB i posiada moduł Wi-Fi. Urządzenie posiada aplikację DODP, zapewniającą połączenie z bibliotekami cyfrowymi i odtwarzanie publikacji w formacie Daisy. Pliki audio i tekstowe można kopiować z komputera przez USB. Urządzenie obsługuje także USB OTG dla nośników flash CD-ROM. Orion Plus posiada ponadto udźwiękowiony kompas, zegarek, miernik poziomu baterii, odtwarzacz plików muzycznych, odtwarzacz plików z tekstem, przypominacz głosowy, notatki głosowe, czasomierz, prosty kalkulator, a także umożliwia wstawianie zakładek, odtwarzanie w pętli oraz uzyskanie informacji o liczbie stron odtwarzanej książki. Wbudowany mikrofon umożliwia nagrywanie w MP3 lub wav z redukcją dźwięków otoczenia (można także podłączyć mikrofon zewnętrzny).

Lupa elektroniczna Visolux Digital HD 16521
PRZENOŚNA Lupa elektroniczna Eschenbach

Visolux Digital HD 16521 to lupa elektroniczna wyposażona w 7-calowy ekran z regulacją jasności. Urządzenie oferuje powiększenie w zakresie od 2 do 22x, posiada lampę LED doświetlającą powiększaną treść i umożliwia wyświetlenie obrazu na telewizorze poprzez złącze HDMI. Lupa pozwala także na wykonywanie zdjęć, zapisywanie ich na karcie pamięci i zgrywanie do komputera poprzez gniazdo USB. Urządzenie na wbudowanym akumulatorze działa 3-4 godziny, zaś na naładowanie urządzenia poczekamy do 3 godzin.

Lupa elektroniczna Visolux Digital HD 16502
PRZENOŚNA Lupa elektroniczna Eschenbach

Visolux Digital HD 16502 to lupa elektroniczna wyposażona w 5-calowy ekran z regulacją jasności. Urządzenie oferuje powiększenie w zakresie od 2 do 15x, posiada lampę LED doświetlającą powiększaną treść i umożliwia wyświetlenie obrazu na telewizorze poprzez złącze HDMI. Lupa pozwala także na wykonywanie zdjęć i ich przechowywanie na 8GB wbudowanej pamięci. Urządzenie umożliwia włączenie wirtualnej linii ułatwiającej czytanie, posiada filtr światła niebieskiego i 5 specjalnych trybów wyświetlania. Lupa waży zaledwie 240 gram, na wbudowanym akumulatorze działa 3 godziny, zaś na naładowanie urządzenia poczekamy do 3,5 godziny.

Lupa Elektroniczna Levenhuk DTX 43
PRZENOŚNA Lupa elektroniczna Levenhuk

Levenhuk DTX 43 to lupa elektroniczna wyposażona w 4,3-calowy ekran. Urządzenie oferuje powiększenie w zakresie od 6 do 14x, posiada lampę LED doświetlającą powiększaną treść i umożliwia wyświetlenie obrazu na telewizorze poprzez złącze HDMI. Lupa pozwala także na wykonywanie zdjęć i ich przechowywanie na karcie SD i zgrywanie na komputer poprzez złącze USB. Urządzenie posiada 7 specjalnych trybów wyświetlania. Lupa na wbudowanym akumulatorze działa 2 godziny, zaś na naładowanie urządzenia poczekamy do 2,5 godziny.

PRZENOŚNA Lupa elektroniczna E.C.E. ECO 5
PRZENOŚNA Lupa elektroniczna E.C.E.

ECO 5” to lupa elektroniczna wyposażona w 5-calowy ekran i kamerę do dali. Urządzenie oferuje powiększenie w zakresie od 3 do 48x, posiada lampę LED doświetlającą powiększaną treść i umożliwia wyświetlenie obrazu na telewizorze poprzez złącze HDMI. Urządzenie posiada 26 specjalnych trybów wyświetlania i wirtualne pionowe i poziome linie. Lupa na wbudowanym akumulatorze działa 4 godziny i waży zaledwie 230 gram.

Powiększalnik z funkcją bliż-dal Prodigi Connect 12
Powiększalnik z funkcją bliż-dal Prodigi Connect 12

Powiększalnik przenośny z funkcją czytania, wyposażony w tablet.
Idealne rozwiązanie dla osób słabowidzących, uczniów, którzy poszukują doskonałej jakości powiększonego obrazu z bliska jak i z daleka, oraz możliwości odsłuchania czytanego tekstu. Niewielkie gabaryty, waga, składany stojak oraz zastosowanie nowoczesnych technologii, sprawiają, że jest Prodigi Connect 12 jest idealnym narzędziem dla słabowidzących użytkowników do zastosowania w szkole, pracy, w domu lub w podróży.

Klawiatura kontrastowa i z podświetleniem z dużymi literami BigFront RECKLA00030
Klawiatura kontrastowa i z podświetleniem z dużymi literami BigFront RECKLA00030

Wysokokontrastowa, membranowa klawiatura o powiększonych 400 % czcionkach. Pełny układ klawiatury QWERTY English (US) 104 z klawiaturą numeryczną, z wszystkimi klawiszami funkcyjnymi F1-F12, oraz 9 klawiszami multimedialnych.

Specjalistyczne aplikacje na urządzenia mobilne dla ON SensotecOne oneStep Reader Multi
Specjalistyczne aplikacje na urządzenia mobilne dla ON SensotecOne oneStep Reader Multi

Program rozpoznający tekst na smarfony z systemem operacyjnym iOS i Android. Umożliwia szybki odczyt tekstu drukowanego na głos. Dostosowany specjalnie do potrzeb osób niewidomych i niedowidzących, które dzięki niemu uzyskają najszybszy i najwydajniejszy dostęp do tekstów drukowanych.

Notatnik brajlowski BrailleSense 6 Mini
Notatnik brajlowski BrailleSense 6 Mini

BrailleSense 6 MINI – najnowocześniejszy i najbardziej funkcjonalny notatnik z rodziny BrailleSense z Androidem 10. 20 znakowa linijka i mniejsze wymiary. Brak wyświetlacza LCD i mniej o jedno łącze USB. Za pomocą linijki brajlowskiej i syntezy mowy umożliwia osobom niewidomym i słabowidzącym wykorzystanie aplikacji używanych w najnowocześniejszych tabletach i telefonach pracujących w systemie Android.

Notatnik brajlowski Braille Pen 14
Notatnik brajlowski Braille Pen 14

BraillePen 14 to najnowszy model znanych i uznanych na świecie terminali brajlowskich BraillePen posiadający 14 znakowy wyświetlacz brajlowski z unikatowymi czujnikami dotykowymi. Posiada również tryb aplikacji z funkcjami zegarka, stopera i rozbudowanym notatnikiem. Zapewnia łączność bezprzewodową Bluetooth® zapewnia możliwość połączenia z 5 urządzeniami mobilnymi jednocześnie. BraillePen 14 ma 8 punktową klawiaturę brajlowską, posiada również manipulator (joystick) do nawigacji. Notatki mogą zostać synchronizowane z wybranym kontem pocztowym ((Gmail albo iOS albo IMAP) i zapisane w folderze notatek.

Linijka/Monitor brajlowski
Linijka /Monitor brajlowski

Brailliant BI 40X to najnowszy model wyświetlacza brajlowskiego znanej i cenionej firmy HumanWare. Nowe funkcje, w porównaniu z poprzednią serią Brailliant BI, obejmują możliwość stabilnego połączenia Bluetooth nawet z pięcioma urządzeniami w tym samym czasie (np. telefon, komputer), czytnik książek, kalkulator, zegar, Wi-Fi, które umożliwia dostęp do zasobów DZDN, Bookshare, i inne.

Mini lokalizator notiOne go! PLUS
Mini lokalizator notiOne go! PLUS

Najnowsza wersja genialnego polskiego wynalazku, który znajdzie zgubę nawet na drugim końcu Polski! Sygnał z lokalizator NotiOne odbiera ponad półtora miliona użytkowników aplikacji mobilnych współpracujących z systemem, które odbierają sygnał wysyłany przez NotiOne. W ten sposób przedmiot, do którego przymocujesz brelok jest „namierzany”, a Ty widzisz w aplikacji gdzie jest to, czego szukasz – klucz, pies, rower, Twoje dziecko czy dokumenty. Oprócz tego NotiOne posiada również funkcje „znajdź mnie”, lokalizującą przedmioty na mniejszych odległościach na zasadzie „ciepło – zimno” (do 90 metrów) oraz alarm, który uruchamia się, gdy lokalizator oddali się poza zasięg aplikacji.

Sunu Band - wielofunkcyjny zegarek smart wspomagający mobilność i orientację
Sunu Band – wielofunkcyjny zegarek smart wspomagający mobilność i orientację

Sunu Band to wielofunkcyjny, inteligentny zegarek wspomagający mobilność i orientację  przestrzenną osób niewidomych i niedowidzących. Urządzenie wykorzystuje zaawansowane technologie echolokacji ultradźwiękowej do badania otoczenia wokół użytkownika, wykrywania  przeszkód i wskazuje jak je omijać. Sunu Band pomaga osobom z dysfunkcją wzroku i niewidomym poruszać się pewniej i bezpieczniej.

Oprogramowanie udźwiękawiająco-powiększające Zoom Text Magnifier and Reader
Oprogramowanie udźwiękawiająco-powiększające Zoom Text Magnifier and Reader

ZoomText Magnifier powiększa i uwydatnia wszystko, co znajduje się na ekranie komputera z niezrównaną jakością i łatwością. Doskonała technologia wyświetlania powiększonych czcionek powoduje, że program ten uznawany jest za najlepszy na świecie w swojej klasie.

Oprogramowanie udźwiękawiające komputer
Oprogramowanie udźwiękawiające komputer

JAWS jest czytnikiem ekranu dla systemów Windows, wyznaczającym światowe standardy dla programów typu screen reader. Umożliwia niewidomym użytkownikom samodzielną i wydajną pracę. Można z niego korzystać na komputerach stacjonarnych, przenośnych i tabletach z systemem MS Windows 10 lub Windows 8.1.

Oprogramowanie rozpoznające znaki typu OCR
Oprogramowanie rozpoznające znaki typu OCR

Najpopularniejszy i najlepszy program do OCR. Jest to wysokiej klasy ceniona aplikacja przeznaczona do rozpoznawania pisma (OCR/ICR). Przetwarza zeskanowane dokumenty, cyfrowe zdjęcia dokumentów i pliki PDF do postaci edytowalnej.

Lupa elektroniczna Luna S

Luna S to kompaktowa lupa HD o 4,3-calowym wyświetlaczu, idealna do noszenia w dowolnym miejscu. Przy wygodnym uchwycie i funkcji bezprzewodowego ładowania, Luna S stanowi praktyczne narzędzie dla osób z problemami wzroku, które pragną być aktywne. Posiada kolorowy wyświetlacz TFT , kamerę, powiększenie od 2x do 19x oraz 10 trybów kolorów. Lupa ma wbudowane LEDowe podświetlenie, centralnie położoną kamerę, regulację jasności. Działa około 3 godzin na naładowanej baterii, którą można ładować przewodowo.

Lupa elektroniczna Explore 5
Lupa elektroniczna Explore 5

Lekka i kompaktowa lupa elektroniczna z wyświetlaczem HD, idealna do podróży i użytku w domu. Posiada składaną rączkę, która może pełnić funkcję podstawki, ułatwiając zarówno czytanie, jak i pisanie dla osób ze słabowidzeniem. Wyposażona jest w 5-calowy kolorowy wyświetlacz HD z funkcją auto-focus, powiększenie od 2x do 22x oraz 12 różnych trybów kolorów. Możliwe jest także wyjście TV, umożliwiające wyświetlanie powiększonych obrazów na telewizorze. Żywotność baterii wynosi ponad 3 godziny ciągłej pracy po jednym pełnym naładowaniu.

Lupa elektroniczna Luna HD	 6
Lupa elektroniczna Luna HD 6

Luna HD 6 to przenośna i ergonomiczna lupa elektroniczna, idealna dla osób z problemami ze wzrokiem. Oferuje wyświetlanie obrazów w wysokiej jakości na 6-calowym ekranie HD o rozdzielczości 1280 x 720 pikseli. Urządzenie zapewnia powiększenie od 2,5 do 19 razy, z możliwością zatrzymania obrazu do dokładnego przyjrzenia się. Intuicyjne fizyczne przyciski ułatwiają korzystanie, a składana rączka dodaje wygody. Możliwość wyboru spośród 11 trybów kolorystycznych oraz regulacja ostrości (auto i manualna) pozwalają dostosować obraz do indywidualnych preferencji. Lupa oferuje także funkcje podkreślania tekstu i kurtyny ekranu. Możliwe jest podłączenie do zewnętrznego monitora przez port HDMI oraz komunikacja z komputerem za pomocą interfejsu USB. Urządzenie jest również wyposażone w podświetlenie, które można wyłączyć, oraz bezprzewodową ładowarkę. To praktyczne narzędzie do czytania i oglądania, które zapewnia wygodę i funkcjonalność dla osób z problemami ze wzrokiem.

Lupa elektroniczna Vario DIGITAL  16 cali
Lupa elektroniczna Vario DIGITAL 16 cali

Lupa Vario Digital FHD 16591 Eschenbach to wszechstronne urządzenie powiększające o zakresie od 1,3x do 45x z możliwością przesuwania obrazu. Obsługuje format A4, oferuje różnorodność kolorystyczną i pozwala na podłączenie do telewizora oraz komputera. Praktyczny mechanizm składania i ergonomiczny uchwyt sprawiają, że jest idealna zarówno w terenie, jak i w domu. Wyposażona w cyfrową kamerę o wysokiej rozdzielczości, duży monitor LCD, mocne oświetlenie diodami LED i możliwość pisania pod urządzeniem. Złącze USB-C ułatwia przesyłanie danych.

Lupa Vario DIGITAL FHD Advanced 22 cale

Zaawansowana lupa Vario Digital FHD 16591 Eschenbach to doskonałe narzędzie powiększające o zakresie od 1,3x do 45x z przesuwanym obrazem i 14 opcjami kolorystycznymi. Możliwość podłączenia do TV i komputera oraz ergonomiczny design sprawiają, że jest przyjazna użytkownikowi. Zintegrowana kamera o wysokiej rozdzielczości, duży monitor LCD o rozmiarze 15,6″, mocne oświetlenie LED i złącze USB-C do przesyłania danych to jej główne cechy. Ta nowość od Eschenbach oferuje najwyższą jakość i komfort, idealna zarówno do pracy, jak i dla osób z problemami wzrokowymi, dzięki nowym funkcjom, takim jak ruchoma podstawa, pilot zdalnego sterowania i wejście HDMI.

Lupa Vario Digital FHD Advanced z baterią i stolikiem X/Y 1659221 oraz torbą

Ta zaawansowana lupa elektroniczna Vario Digital FHD Eschenbach 16591 oferuje użytkownikom najwyższą jakość obrazu oraz intuicyjną obsługę. Wyposażona w cyfrową kamerę o wysokiej rozdzielczości i dużym kontraście, zapewnia powiększenia od 1,3x do 45x, a jej duży monitor LCD w rozmiarze 15,6″ prezentuje obraz w jakości Full-HD. Szybki autofokus ułatwia czytanie, choć można go wyłączyć podczas pisania. Lupa oferuje także wiele opcji kontrastu i zapisywania zdjęć na karcie pamięci SD. Jej stabilna konstrukcja oraz ergonomiczny design zapewniają wygodne użytkowanie, a dynamiczne przesuwanie zakresu czytania oraz liczne tryby obrazu dodają funkcjonalności. To przenośne urządzenie z możliwością łatwej aktualizacji oprogramowania, obsługiwane w wielu językach i umożliwiające pisanie pod nim.

Powiększalnik stacjonarny z mobilnym ramieniem i ekranem dotykowym Pulchra ES

Pulchra ES to innowacyjny powiększalnik stacjonarny, stworzony z myślą o dzieciach z niepełnosprawnościami, które mają trudności w obsłudze tradycyjnych urządzeń tego typu z powodu ograniczeń ruchowych. Ten unikalny powiększalnik posiada ruchome ramię, na którym umieszczony jest 22-calowy ekran dotykowy. Dzięki możliwości ruchu w każdym kierunku, użytkownik może dostosować położenie monitora do swoich potrzeb, co jest szczególnie istotne dla osób z upośledzeniem kończyn górnych. Pulchra ES oferuje także opcjonalne manipulatory, które ułatwiają obsługę urządzenia przez osoby z różnymi niepełnosprawnościami, zapewniając pełną kontrolę nad parametrami takimi jak powiększenie czy kolory obrazu.

Oprogramowanie Euler Science
Oprogramowanie Euler Science

Euler Science to zaawansowany program komputerowy do tworzenia i edycji dokumentów elektronicznych, w tym wyrażeń matematycznych w pismie tradycyjnym i Braille’a. Program umożliwia pisanie prac naukowych, podręczników i innych tekstów, obsługując różne języki oraz notacje matematyczne, takie jak Marburg Math Code i Nemeth Math Code. Euler Science oferuje również funkcje tłumaczenia tekstu na różne języki oraz konwersji między formatami czarnodrukowymi i brajlowskimi. To narzędzie zapewnia wygodne i wszechstronne tworzenie dokumentów dla użytkowników z różnymi potrzebami, w tym wizualnymi i brajlowskimi.

XL Print - bezprzewodowa klawiatura z powiększoną czcionką do urządzeń Apple
XL Print – bezprzewodowa klawiatura z powiększoną czcionką do urządzeń Apple

To jest pierwsza klawiatura bezprzewodowa, stworzona specjalnie do użytku z urządzeniami Apple. Jej wyjątkowa cecha to powiększona czcionka na klawiszach, co czyni ją idealną dla tych, którzy potrzebują większej widoczności podczas pisania. Klawiatura jest również wyjątkowo lekka i kompaktowa, co umożliwia swobodne korzystanie z niej. Każdy z 78 klawiszy jest wysoko kontrastowy i dostępny w trzech wersjach kolorystycznych. Dodatkowo, technologia x-switch gwarantuje wyjątkową wytrzymałość, a kompatybilność z urządzeniami Apple, takimi jak iPad, iPhone i iPod, sprawia, że jest to idealne rozwiązanie dla użytkowników tych produktów.

Dot Watch - smartwatch dla niewidomych
Dot Watch – smartwatch dla niewidomych

Nowoczesny zegarek z wyświetlaczem brajlowskim, oferujący dostęp do podstawowych funkcji, takich jak godzina, data, budzik, timer i stoper z dokładnością do sekundy. Zegarek jest kompatybilny z urządzeniami smartfonowymi, co pozwala na odbieranie połączeń, sprawdzanie powiadomień z różnych aplikacji i czytanie wiadomości SMS. Jest idealny dla użytkowników biegłych w czytaniu brajlem, ale może również służyć jako narzędzie do nauki brajla dzięki prostemu trybowi dotykowemu. Intuicyjna aplikacja Dot Watch umożliwia dostosowanie wielu ustawień zegarka, w tym języka, prędkości odświeżania i więcej. Zegarek jest również regularnie aktualizowany o nowe funkcje za pośrednictwem aplikacji.

Klawiatura ClearKeys
Klawiatura ClearKeys

ClearKeys to innowacyjna klawiatura przyjazna dla osób niepełnosprawnych i niedowidzących, która zapewnia wygodną obsługę. Jej duże i czytelne litery oraz ikony skrótów ułatwiają korzystanie. Klawiatura o kontrastowym designie i ergonomicznym układzie klawiszy pozwala osobom niedowidzącym na pisanie 10 palcami. Dodatkowo, specjalne wgłębienia na klawiszach QWERTY i numerycznych ułatwiają orientację na klawiaturze.

Klawiatura Keys-n-see
Klawiatura Keys-n-see

Keys-U-See to innowacyjna klawiatura dedykowana systemowi operacyjnemu Windows. Zawiera klawisze o standardowych rozmiarach, z wyraźnymi znakami, które pozostają czytelne nawet w warunkach słabego oświetlenia. Dostępna jest w dwóch wariantach kolorystycznych: żółtym tle z czarną czcionką oraz czarnym tle z białą czcionką. Możesz wybrać opcję przewodową (USB) lub bezprzewodową, z myszą komputerową w zestawie. Klawiatura jest wyposażona w klawisze multimedialne i internetowe, umożliwiające szybki dostęp do różnych funkcji komputera, takich jak kontrola odtwarzania muzyki czy przeglądanie stron internetowych. Jest kompatybilna z systemami Windows, Mac i Chrome, oferując ergonomiczne rozwiązanie dla różnych potrzeb użytkowników.

Klawiatura Astra
Klawiatura Astra

Ta specjalnie zaprojektowana klawiatura jest doskonałym rozwiązaniem dla użytkowników z ograniczoną zdolnością wzrokową. Jej wyraźne i kontrastowe oznaczenia na klawiszach pozostają czytelne nawet przy słabym oświetleniu, a skuteczne podświetlenie zapewnia widoczność nawet w ciemnych pomieszczeniach. Klawiatura jest kompaktowa, wygodna do pisania i solidnie wykonana, co gwarantuje długotrwałe użytkowanie. Wyposażona jest w szereg funkcji, takich jak pięciostopniowa regulacja podświetlenia, możliwość wyłączenia podświetlenia, dwa porty USB i silikonową nakładkę ochronną. To idealne narzędzie dla tych, którzy potrzebują czytelnej i funkcjonalnej klawiatury, aby ułatwić sobie pracę na komputerze.

Basic-D V5 - Drukarka brajlowska
Basic-D V5 – Drukarka brajlowska

Basic-D V5 to niewielka drukarka brajlowska o wszechstronnych możliwościach. Drukuje dwustronnie na składanym papierze perforowanym z precyzyjnym przesuwaniem papieru, zapewniając stabilność procesu drukowania. Idealnie nadaje się do drukowania różnych dokumentów, zarówno w orientacji poziomej, jak i pionowej, na różnych rozmiarach papieru. Drukarkę można podłączyć do komputera przez port USB i zainstalować przy użyciu dołączonych sterowników dla systemów operacyjnych Windows, MAC i Linux. Posiada panel sterujący z oznaczeniami czarnodrukowymi i brajlowskimi, co ułatwia obsługę zarówno osobom widzącym, jak i niewidomym. Drukarka umożliwia również drukowanie brajlem literackim oraz skrótami brajlowskimi różnych dokumentów, bez potrzeby używania zewnętrznego oprogramowania do translacji brajlowskiej.

Linijka/Monitor brajlowski Brailliand BI 40X
Linijka/Monitor brajlowski Brailliand BI 40X

Brailliant BI 40X to najnowszy model wyświetlacza brajlowskiego od HumanWare, wyróżniający się nowymi funkcjami w porównaniu z poprzednią serią Brailliant BI. Obejmuje on możliwość łączenia przez Bluetooth z pięcioma urządzeniami jednocześnie, oferuje czytnik książek, kalkulator, zegar oraz dostęp do zasobów online, takich jak Bookshare. Mimo swojej nowoczesności, urządzenie jest kompaktowe, lekkie, przenośne i odporne na wstrząsy. Precyzyjnie umieszczone przyciski na wierzchu i bokach urządzenia ułatwiają obsługę, zapewniając pełną kontrolę czytania ekranu bez konieczności zdejmowania rąk z urządzenia.

Mountbatten Brailler Tutor - elektroniczna maszyna brajlowska z funkcją drukarki
Mountbatten Brailler Tutor – elektroniczna maszyna brajlowska z funkcją drukarki

Mountbatten Brailler Tutor to wszechstronne centrum nauki brajla, oferujące zarówno dzieciom, jak i nauczycielom unikalne możliwości edukacyjne. To narzędzie stawiające na naukę poprzez rozpoznawanie znaków brajlowskich, dzięki wyraźnej odpowiedzi dźwiękowej. Ponadto, jako pierwsze urządzenie do drukowania brajla z technologią Bluetooth® Smart, zapewnia bezprzewodową komunikację z urządzeniami iOS Bluetooth® Smart Ready. Mountbatten Brailler Tutor jest idealnym narzędziem do nauki brajla na różnych poziomach zaawansowania, od pierwszych etapów aż po szkołę średnią. Zapewnia elastyczność, rozwijając zarówno umiejętności czytania i pisania brajlem, jak i kompetencje z zakresu technologii i umiejętności życiowych. Dzięki niemu, nauka brajla staje się bardziej dostępna i przyjemna, jednocześnie promując integrację i uczestnictwo.

Perkins SMART Brailler - elektroniczna maszyna brajlowska
Perkins SMART Brailler – elektroniczna maszyna brajlowska

Perkins SMART Brailler to nowoczesna maszyna do pisania brajlem, która łączy tradycyjne pisanie z innowacyjnymi rozwiązaniami. Dzięki dźwiękowej syntezie mowy i zapisowi brajlowskiemu, umożliwia komunikację między niewidomymi i widzącymi w czasie rzeczywistym. Kiedy jest wyłączony, działa jak standardowa maszyna do pisania. Po włączeniu, na kolorowym ekranie można zobaczyć zapisywane linijki tekstu w formie brajlowskich kropek i czarnodruku. To doskonałe narzędzie do nauki systemu Braille’a. Interfejs jest udźwiękowiony za pomocą mowy syntetycznej, umożliwiając odsłuchiwanie tekstu przez wbudowany głośnik lub słuchawki. Tekst można zapisać jako plik tekstowy i przesłać na komputer przez port USB.

Inside One - tablet dla niewidomych
Inside One – tablet dla niewidomych

InsideONE to innowacyjny tablet łączący nowoczesny design, wydajność i zaawansowaną technologię z funkcjonalnością brajlowską. To urządzenie dedykowane osobom niewidomym i widzącym, które umożliwia im interakcję i komunikację. Tablet wyposażony jest w klawiaturę brajlowską w ekranie dotykowym oraz 32-komórkowy monitor brajlowski. Zastosowano trwałą obudowę z aluminium. Dla osób niewidomych zarezerwowano specjalne strefy na ekranie, które reagują na różne dotknięcia i gesty, umożliwiając korzystanie z różnych funkcji tabletu. Osoby widzące mają dostęp do standardowej klawiatury QWERTY. Tablet działa na systemie Windows 10 Home i oferuje intuicyjną obsługę za pomocą gestów i klawiatury brajlowskiej.

Notatnik brajlowski BrailleNote Touch Plus
Notatnik brajlowski BrailleNote Touch Plus

Nowy BrailleNote Touch Plus to innowacyjny notatnik brajlowski, który łączy unikalny ekran dotykowy, system Android Oreo i oprogramowanie KeySoft, umożliwiając pracę w wielu językach. To wyjątkowe urządzenie zapewnia interaktywną komunikację między użytkownikami a nauczycielami, a także oferuje ultraszybki procesor, umożliwiając cichą pracę. BrailleNote Touch Plus umożliwia czytanie książek, oglądanie filmów z YouTube, wysyłanie e-maili i korzystanie z usług chmurowych Dropbox i Google Drive. Najważniejszą cechą jest klawiatura brajlowska na płaskim ekranie, która po kalibracji zapewnia precyzyjne działanie, nawet przy ruchach dłoni. Użytkownicy widzący mogą korzystać z ekranu w trybie standardowym, a urządzenie jest kompatybilne z aplikacjami Android.

 

 


Sprzęt i technologie dla osób z dysfunkcją słuchu i mających problemy z porozumiewaniem się mową:

Pętla indukcyjna przenośna Humantechnik LA90
Pętla indukcyjna przenośna Humantechnik LA90

Przenośna pętla magnetyczna LA90 spełnia wymogi przepisów dotyczących dostępności dla osób niepełnosprawnych. Pętla ta została specjalnie opracowana w celu umożliwienia osobom niedosłyszącym posiadającym aparaty słuchowe komunikowania się dzięki funkcji indukcyjnej (położenie T lub t-coil). System jest prosty do zastosowania w celu użytkowania miejscowego lub dostosowania do biura (dzięki baterii).

Pętla indukcyjna stacjonarna
Pętla indukcyjna stacjonarna

Działa na obszarze do 40 metrów lub więcej. Możliwe jest zasilanie w zakresie 100-220V prądu zmiennego. Posiada wzmacniacz klasy D dla lepszej jakości dźwięku. Przenosi dźwięki w zakresie od 100 do 8000 Hz. Wyposażona jest w łatwe w użyciu złącza wejściowe: standardowe gniazdo 3,5 mm oraz specjalne złącze phoenix. Ma możliwość podłączenia mikrofonu lub innych urządzeń. Zgodna jest z normą IEC 60118-4.

System wspomagający słyszenie FM
System wspomagający słyszenie FM

16-kanałowy, bezprzewodowy system transmisji głosu, pracujący na częśtotliwościach 863-865 MHz, o lekkiej kompaktowej budowie. Odpowiedni jako system dla przewodników i do wszystkich innych aplikacji gdzie sygnał audio lub mowa muszą być przesyłane do jednego lub więcej odbiorników. Odporny na zakłócenia, posiadający duży zasięg. Nie wymaga licencji w krajach UE. W komplecie posiada słuchawkę z gumowym uchwytem na ucho, wyświetlacz LCD.

Mobilna kamera internetowa Razer Kiyo
Mobilna kamera internetowa Razer Kiyo

Kamera internetowa nagrywająca obraz w jakości 1080p przy 30 klatkach na sekundę oraz w jakości 720p przy 60 klatkach na sekundę. Szerokokątny obiektyw otoczono pierścieniem diod LED, które zadbają o odpowiednią ekspozycję, doświetlając kadr. Zarówno Ty jak i Twoi widzowie docenią niebywałą płynność i jakość obrazu kamery Razer Kiyo. Typ matrycy CMOS. Rozdzielczość połączeń wideo FullHD (1920 x 1080), HD (1280 x 720). Rozdzielczość zdjęć 4 Mpix. Wbudowany mikrofon stereo.

Smart Watch Samsung z aplikacją SoundWatch
Smart Watch Samsung z aplikacją SoundWatch

Smartwatche Samsung z Wi-Fi, z przekątną ekranu 1,2 cala o pojemności baterii 361mAh. Opaska współpracująca z systemem Android. Oferuje takie funkcje jak: GPS, Wodoodporność. Zawiera: Pulsometr. Rodzaj paska: Elastomer

Zestaw „Mówik 2.0” + tablet
Zestaw „Mówik 2.0” + tablet

MÓWik 2 jest to polski program działający w oparciu o system Android (tablety, smartfony), z syntezą mowy, przeznaczony do komunikacji alternatywnej i wspomagającej, dla osób mających poważne problemy z porozumiewaniem się za pomocą mowy. Wyposażony w 12000 symboli. Jest przeznaczone dla osób w różnym wieku, głównie z afazją, autyzmem, niepełnosprawnością intelektualną, zespołem Downa, mózgowym porażeniem dziecięcym, dysartrią itp., które nie mogą się porozumiewać mową w sposób zrozumiały dla innych.

HearIt Media Bluetooth TV i system wzmacniający telefon komórkowy
HearIt Media Bluetooth TV i system wzmacniający telefon komórkowy

HearIt Media to przyjazny dla użytkownika wzmacniacz komunikacyjny, który przesyła dźwięk z telewizora i telefonów komórkowych Bluetooth® . Odbiornik HearIt odbiera dźwięk i wzmacnia go. Wbudowana pętla na szyję przesyła dźwięk bezpośrednio do cewek telefonicznych aparatów słuchowych lub słuchawek (brak w zestawie) dla osób, które nie mają aparatów słuchowych. Odbiornik można również sparować z telefonem Bluetooth, aby korzystać z niego bez użycia rąk. Ma wbudowany mikrofon i łatwo dostępny przycisk odbierania.

Oticon XceedBTE Super Power
Oticon XceedBTE Super Power

Oticon Xceed BTE SP, zaprojektowany z myślą o osobach z ubytkiem słuchu od znacznego do głębokiego, to elegancki, kompaktowy aparat słuchowy. Jest wyposażony w łatwy w obsłudze podwójny przycisk do regulacji głośności i osobny przycisk do zmiany programów. Oticon Xceed BTE SP dzięki technice Bluetooth umożliwia bezproblemową łączność z ulubionymi urządzeniami. Wbudowana cewka telefoniczna pozwala lepiej słyszeć dźwięk z systemów pętli indukcyjnych montowanych w miejscach użyteczności publicznej, takich jak teatr czy kino.

Oticon Siya miniRITE
Oticon Siya miniRITE

Oticon Siya miniRITE to mały i dyskretny aparat słuchowy ze sprytnym pojedynczym przyciskiem, dzięki któremu można z łatwością zmieniać programy i regulować głośność. Oticon Siya miniRITE z techniką Bluetooth zapewnia doskonałą łączność z Twoimi ulubionymi urządzeniami i nie tylko.

Oticon Real™miniBTE T
Oticon Real™miniBTE T

Oticon Real miniBTE R to mały, ładowalny, zauszny aparat słuchowy, który można zastosować u większości osób. Dzięki technice wspierającej naturalny proces funkcjonowania mózgu, możemy znów słyszeć dźwięki takimi, jakie są. Posiada cewkę telefoniczną i pojedynczy przycisk funkcji oraz bezprzewodową technikę Bluetooth® dzięki której możliwe jest prowadzenie rozmów bez angażowania rąk i płynną łączność z twoimi ulubionymi urządzeniami.

Oprogramowanie Grid for iPad + Tablet Apple iPad
Oprogramowanie Grid for iPad + Tablet Apple iPad

Grid for iPad to aplikacja na iOS, wspomagająca komunikację alternatywną dla osób z trudnościami w komunikacji. Zapewnia stałą możliwość komunikacji za pomocą symboli i tekstu. Oprogramowanie to jest dedykowane osobom z różnymi potrzebami, w tym SLA, autyzmem, MPDz, Zespołem Downa, specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, po udarach i z afazją. Do korzystania z niego potrzebny jest odpowiedni tablet z systemem iOS.

Oprogramowanie Boardmaker & Speaking Dynamically Pro
Oprogramowanie Boardmaker & Speaking Dynamically Pro

Boardmaker & Speaking Dynamically Pro to specjalistyczny program, który wspomaga komunikację alternatywną. Jego główną funkcją jest tworzenie interaktywnych plansz komunikacyjnych oraz różnych materiałów edukacyjnych, takich jak nakładki, karty pracy, plany dnia i plansze zadań. Co ważne, program umożliwia również drukowanie tych materiałów i ich wykorzystywanie z komputerem. Aplikacja ta jest kompatybilna z syntezatorem mowy, który jest dostarczany z polskim głosem Agata, co pozwala na odczytywanie komunikatów w formie mówionej. Instalacja oprogramowania odbywa się na jednym z urządzeń dostępnych w OWiT.

Oprogramowanie Boardmaker 7
Oprogramowanie Boardmaker 7

Boardmaker 7 to innowacyjne narzędzie stworzone z myślą o edukacji specjalnej opartej na symbolach. W najnowszej wersji programu zwiększono dostępną liczbę symboli PCS do imponujących 45 000 i wprowadzono przydatną funkcję – internetową wyszukiwarkę symboli. Oprócz tego, BoardMaker 7 oferuje szeroki wybór szablonów, nowoczesny i wydajny interfejs użytkownika oraz narzędzia usprawniające pracę. Program jest także w pełni zintegrowany z myBoardMaker.com, co ułatwia pobieranie i udostępnianie materiałów społeczności BoardMaker. To w pełni cyfrowe rozwiązanie, dostępne na platformach Windows, Mac oraz Chromebook. Oprogramowanie zostanie zainstalowane na jednym z urządzeń dostępnych w OWiT.

Oprogramowanie Grid 3
Oprogramowanie Grid 3

Grid 3 to łatwe w obsłudze oprogramowanie do komunikacji alternatywnej. Pozwala na używanie symboli, tekstu i syntezatora mowy. Oprócz tego umożliwia sterowanie urządzeniami otoczenia. Oferuje gotowe plansze i narzędzia edukacyjne oraz różne metody dostępu, dostępne dla dzieci i dorosłych z różnymi formami niepełnosprawności ruchowej.

 PC Eye
PC Eye

PCEye 5 to wszechstronne urządzenie do śledzenia wzroku, które umożliwia osobom z trudnościami w komunikacji swobodne korzystanie z komputera. Działa z laptopami i komputerami z systemem Windows oraz większością tabletów i monitorów o przekątnej do 27 cali. To dyskretne narzędzie eyetrackingowe, które można używać z różnymi urządzeniami, zapewniając precyzyjny wybór celu na ekranie. Dzięki intuicyjnemu oprogramowaniu Computer Control, użytkownicy mogą łatwo nawigować i korzystać z komputera za pomocą wzroku. PCEye 5 to doskonałe rozwiązanie dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, takimi jak mózgowe porażenie dziecięce, zanik mięśni czy stwardnienie zanikowe boczne.

Zestaw MÓWik 2 + Galaxy Tab A8 X200 10,5" + przycisk BLUE2 bezprzewodowe
Zestaw MÓWik 2 + Galaxy Tab A8 X200 10,5″ + przycisk BLUE2 bezprzewodowe

Urządzenie Samsung Tab A8 X200 10,5″ z przystawką umożliwiającą łatwy dostęp dla osób niepełnosprawnych ruchowo, wraz z etui ochronnym i bezprzewodowym przyciskiem Blue2, umożliwiającym sterowanie oprogramowaniem MÓWik. Oprogramowanie MÓWik, kompatybilne z systemem Android, korzysta z syntez mowy Ivona i jest dedykowane osobom z różnymi trudnościami w komunikacji, oferując polskie głosy oraz 12 000 symboli. To elastyczne narzędzie, które można dostosować do różnych rodzajów niepełnosprawności i potrzeb użytkowników, umożliwiając także dodawanie własnych obrazów. Przycisk Blue2 to bezprzewodowe urządzenie kompatybilne z wieloma platformami i systemami operacyjnymi, ułatwiające obsługę programów, w tym oprogramowania MÓWik, szczególnie dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi i intelektualnymi.

Oprogramowanie Communicator 5
Oprogramowanie Communicator 5

Communicator 5 to zaawansowane oprogramowanie wspierające komunikację, dedykowane zarówno dla dzieci, jak i dorosłych z różnymi formami niepełnosprawności. To narzędzie umożliwiające komunikację tekstową, korzystanie z klawiatury, predykcję tekstu i obsługę komputera. Przekształca tekst i symbole na mowę oraz oferuje narzędzia ułatwiające dostęp do komputera, e-maila, SMS i telefonu. Pozwala także na kontrolę środowiska i codziennych czynności. Oprogramowanie cechuje nowoczesny wygląd i intuicyjny interfejs. Może być używane na maksymalnie trzech różnych urządzeniach komputerowych na jednej licencji. Ponadto, Communicator 5 daje kontrolę nad aplikacjami Windows, co pozwala sterować nimi za pomocą klawiatury Communicator Windows i oprogramowania Tobii Dynavox Gaze Interaction. Jest kompatybilne z systemami Windows 7, 8 i 10.

Komunikator QuickTalker 7
Komunikator QuickTalker 7

Komunikator oferuje nagrywanie i odtwarzanie 4 komunikatów na 5 poziomach oraz 3 stałe komunikaty. Możliwe jest także nagranie 7 komunikatów na 5 poziomach, z trzema identycznymi komunikatami w górnej części dla wszystkich poziomów. Poziomy umożliwiają zapisanie różnych serii komunikatów do późniejszego wykorzystania. Z możliwością nagrania 23 wiadomości, użytkownik ma szeroki zakres wyrażania swoich potrzeb. Urządzenie jest wygodne do przenoszenia dzięki wbudowanej rączce.

Oprogramowanie SymWord - mówiący edytor tekstu
Oprogramowanie SymWord – mówiący edytor tekstu

SymWord to mówiący edytor tekstu wspierający alternatywną komunikację. Umożliwia pisanie za pomocą symboli, pełnych słów lub liter oraz obsługę komputera przez mysz, klawiaturę i przyciski, z opcją skanowania pól planszy. W zestawie z SymWordem znajduje się program do tworzenia plansz GridEd i biblioteka rysunków do komunikacji alternatywnej. To narzędzie edukacyjne, komunikator i zabawa, odpowiednie zarówno dla osób korzystających z przycisków lub innych urządzeń, nieznających pisma, jak i dla tych z trudnościami w nauce, takich jak dysleksja.

Oprogramowanie Sym Writer wspierające pisanie i czytanie
Oprogramowanie Sym Writer wspierające pisanie i czytanie

SymWriter to program dla uczniów i dorosłych z problemami w czytaniu i pisaniu, a także dla uczniów rozpoczynających naukę literatury, osób z niepełnosprawnościami, i potrzebujących alternatywnej komunikacji. Umożliwia pisanie z użyciem symboli, tworzenie kart pracy, plansz komunikacyjnych oraz zapewnia wsparcie słuchowe poprzez syntezator mowy. Program korzysta z „inteligentnej symbolizacji”, dopasowując symbole do treści na podstawie analizy gramatycznej. Dla osób z trudnościami w pisaniu dostępne są plansze z symbolami, a treść komórek może być przenoszona do dokumentu. SymWriter jest elastyczny i dostosowuje się do indywidualnych potrzeb poprzez tworzenie różnych „Środowisk”.

Oprogramowanie Clicker 6 - oprogramowanie wspierające naukę czytania i pisania
Oprogramowanie Clicker 6 – oprogramowanie wspierające naukę czytania i pisania

Oprogramowanie do komunikacji alternatywnej służy osobom z trudnościami w mówieniu lub pozbawionym tej zdolności. Działa na komputerze, tablecie lub telefonie, umożliwiając korzystanie z symboli i syntezatora mowy. Dostępne są różne metody obsługi, a także tworzenie plansz edukacyjnych i zadaniowych. „Simple AAC” to zestaw zasad autorstwa neurologopedy Daisy Clay, pomagający rozwijać kompetencje komunikacyjne użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej.

Grid Pad Pro 11
Grid Pad Pro 11

GridPad Pro 11’ to przenośne urządzenie wspomagające komunikację i sterowanie otoczeniem z oprogramowaniem Grid 3, które umożliwia osobom z różnymi niepełnosprawnościami komunikację i kontrolę otoczenia. Dzięki opcjom montażu i obsługi przez urządzenia alternatywne, w tym sterowanie wzrokiem, jest dostosowane do indywidualnych potrzeb. Wzmocniona obudowa zapewnia bezpieczeństwo. Komunikacja jest kluczowym elementem społecznego funkcjonowania, a komunikatory, takie jak GridPad Pro 11′, pozwalają osobom niemówiącym wyrażać swoje potrzeby, uczestniczyć w życiu społecznym i edukacji. Zestaw zasad „Simple AAC” opracowany przez neurologopedę Daisy Clay pomaga rozwijać kompetencje komunikacyjne użytkowników AAC, zapewniając konkretne strategie pomocy.

EduMic – system FM
EduMic – system FM

Edumic to wszechstronne akcesorium firmy Oticon, które znajduje zastosowanie zarówno w edukacji, jak i w użytku indywidualnym. Dzięki transmisji Bluetooth umożliwia przesył dźwięku do wielu użytkowników aparatów słuchowych Oticon jednocześnie. To zarówno zdalny mikrofon, który pomaga słyszeć w trudnych warunkach, jak również urządzenie, które można podłączyć do innych źródeł dźwięku. Obsługa jest intuicyjna, a długi czas pracy akumulatora wynoszący do 10 godzin gwarantuje niezawodność. Edumic można łatwo przyczepić do ubrania dzięki obrotowemu klipsowi lub nosić na szyi za pomocą regulowanej linki, co czyni je wygodnym i eleganckim rozwiązaniem.

Roger NeckLoop – system FM
Roger NeckLoop – system FM

Roger NeckLoop firmy Phonak to uniwersalny odbiornik z pętlą indukcyjną, który współpracuje z aparatami słuchowymi i implantami ślimakowymi wyposażonymi w cewkę indukcyjną. W celu odbioru dźwięku, potrzebny jest nadajnik, na przykład Roger ON z mikrofonem, co umożliwia przekazywanie dźwięku do różnych aparatów słuchowych. Roger NeckLoop poprawia jakość słyszenia i ułatwia korzystanie z aparatów słuchowych dla osób z niepełnosprawnością słuchu. To urządzenie jest kompatybilne z mikrofonami Roger, oferujące do 10 godzin pracy po naładowaniu. Działa z różnymi rodzajami mikrofonów Roger, takimi jak Roger On™, Roger Touchscreen Mic, Roger Table Mic II i Roger Select™, co pozwala dostosować je do konkretnych potrzeb użytkownika, zwłaszcza w edukacji.

Aparat słuchowy Oticon  (do systemu FM EduMic)
Aparat słuchowy Oticon (do systemu FM EduMic)

Aby przeprowadzić testy systemu FM firmy Oticon, niezbędny jest zakup aparatów słuchowych tej samej firmy, które współpracują z systemem EduMic. W celu pełnego wykorzystania systemu w ofercie OWiTu, warto rozważyć możliwość wypożyczania aparatów trialowych od firmy Oticon. Dlatego w budżecie przewidziano zakup trzech różnych modeli aparatów słuchowych:

  • Opn Play 2 BTR PP (dla dzieci) – 1 sztuka,
  • XCEED 3 (dla dorosłych) – 1 sztuka,
  • JET BTE (dla dorosłych) – 1 sztuka.

Aparaty słuchowy Phonak (do systemu FM Roger Neckloop)
Aparaty słuchowy Phonak (do systemu FM Roger Neckloop)

Aby w pełni wykorzystać system w ofercie OWiTu, konieczne jest uwzględnienie opcji wypożyczania aparatów słuchowych firmy Phonak z platform Limity, Paradise oraz Marvel. W ramach tej pozycji budżetu przewidziano zakup dwóch różnych modeli aparatów słuchowych:

Phonak Naida oraz Phonak Sky M70.

ConnectClip – system FM
ConnectClip – system FM

ConnectClip to zaawansowane urządzenie, które przekształca aparaty słuchowe Oticon w zestaw słuchawkowy Bluetooth, pozwalając na rozmowy i odsłuchiwanie muzyki w jakości stereo bez użycia rąk. To także zdalny mikrofon i kontroler umożliwiający zdalne sterowanie aparatami słuchowymi. ConnectClip oferuje strumieniowanie dźwięku w jakości stereo do obu uszu, co stanowi innowację w porównaniu do klasycznego Bluetooth. Ponadto, szeroki zakres częstotliwości przesyłania dźwięku do 7,5 kHz zapewnia wyraźne brzmienie. Urządzenie korzysta z Bluetooth Low Energy, co umożliwia oszczędzanie energii, istotne zwłaszcza w małych aparatach słuchowych Bluetooth. ConnectClip to także zoptymalizowany mikrofon do odbierania dźwięku wysokiej jakości dzięki technologii OpenSound Navigator™, zachowujący pełną jakość audiologii aparatów słuchowych Oticon.

Phonak Naida oraz Phonak Sky M70.


Sprzęt i technologie dla osób z dysfunkcją kończyn górnych:

Czytnik elektroniczny książek e-book
Czytnik elektroniczny książek e-book

Kindle 11. generacji to nowoczesny czytnik e-booków, który charakteryzuje się 6-calowym ekranem o rozdzielczości 300 ppi i zoptymalizowaną technologią czcionek, co zapewnia doskonałą jakość tekstu. Ma również 16-stopniową skalę szarości, co przekłada się na wyrazisty obraz. Jego kompaktowe wymiary wynoszą 157,8 x 108,6 x 8 mm, a waga to jedynie 158 g, co sprawia, że jest wyjątkowo przenośny. Wewnętrzna pamięć urządzenia wynosi 16 GB, co pozwala na przechowywanie tysięcy książek bez potrzeby częstego czyszczenia pamięci. Dodatkowo, korzystając z treści dostępnych na Amazonie, masz dostęp do bezpłatnej pamięci w chmurze.

Mysz komputerowa typu KidTrac z gniazdami do przycisków

Trackball to wszechstronne urządzenie, które świetnie sprawdza się zarówno w pracy, jak i podczas rozrywki. To idealne rozwiązanie dla osób leworęcznych i praworęcznych, ponieważ łatwo dostosowuje się do różnych preferencji. Dzięki innowacyjnej blokadzie, możesz używać techniki „przeciągnij i upuść” bez konieczności ciągłego przytrzymywania przycisku, co szczególnie pomaga osobom, które mają trudności z długotrwałym przytrzymywaniem przycisku myszki. Każdemu z trzech przycisków trackballa można przypisać aż 40 różnych funkcji. To oznacza, że możesz wykonywać niemal każdą czynność związana z myszką lub aplikacjami za pomocą jednego przycisku.

HeadMouse Nano

HeadMouse to innowacyjne urządzenie, które zastępuje standardową mysz komputerową i jest specjalnie zaprojektowane dla osób, które nie mogą używać rąk lub napotykają trudności w obsłudze tradycyjnej myszy. Działa ono poprzez przekształcanie naturalnych ruchów głowy użytkownika w ruch wskaźnika myszy. Wystarczy przesunąć głowę, a wskaźnik myszy podąży za ruchem głowy. HeadMouse jest wyposażony w bezprzewodowy czujnik optyczny, który śledzi ruch kursora na ekranie.

Sip Puff Switch

Sip Puff Switch to urządzenie montowane na głowie, które umożliwia użytkownikowi przekazywanie różnych informacji do komputera lub innych urządzeń, takich jak kliknięcia myszką lub naciśnięcia przycisku. Urządzenie Sip Puff Switch jest wyposażone w regulowaną obejmę głowy, co pozwala na pewne i wygodne zamocowanie na głowie użytkownika. Można je także zamontować na uchu lub pod karkiem, dostosowując je do preferencji i wygody użytkownika. Rurki do ust są wymienne, co pozwala na korzystanie z różnych kształtów w zależności od potrzeb.

Urządzenia zastępujące mysz komputerową - B Joy Hand C
Urządzenia zastępujące mysz komputerową – B Joy Hand C

BJoy Hand C to urządzenie bardzo podobne do modelu BJoy Hand A, ale różni się od niego mniejszym wymaganiem precyzji w zakresie ruchu. Ten model umożliwia ruch kursora w ośmiu kierunkach i jest zaprojektowany tak, aby doskonale pasował do dłoni użytkownika. Konstrukcja BJoy Hand C opiera się na mikroprzycisku, który działa jak joystick, oraz czterech bardzo czułych przyciskach, do których można przypisać różne funkcje. BJoy Hand C to praktyczne i wygodne urządzenie, które zapewnia użytkownikom większą swobodę i precyzję w sterowaniu komputerem lub innymi urządzeniami.

Przystawka elektryczna do wózków manualnych dla osób z tetraplegią
rzystawka elektryczna do wózków manualnych dla osób z tetraplegią

Elektryczna przystawka do wózka manualnego wyposażona w specjalną kierownicę „Push&Pull” KLAXON® ma kilka istotnych zalet dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Przystawka cechuje się niewielkimi rozmiarami i lekkością, ważąc około 8,5 kg bez baterii. Jest kompaktowa i łatwa w montażu, a użytkownik może ją podłączyć samodzielnie, bez potrzeby pomocy drugiej osoby. System Linking Klaxon®, wbudowany w przystawkę elektryczną, umożliwia podłączenie dowolnego napędu z oferty KLAXON® w kilka sekund. Belka, która łączy się z wózkiem inwalidzkim, jest dostosowana do wszystkich typów wózków, w tym także tych składanych.

Szybkozłącze do wypinania kół wózka dla osób z tetraplegią
Szybkozłącze do wypinania kół wózka dla osób z tetraplegią

Szybkozłącze do demontażu kół wózka dla osób z tetraplegią (niedowładem kończyn górnych, zwłaszcza palców) zostało wyposażone w wygodny uchwyt zamiast standardowego przycisku. Po jego otwarciu, kule blokujące koło w ramie wózka zostają zwolnione. Dzięki temu prostemu ruchowi i braku konieczności trzymania przycisku, to rozwiązanie staje się najbardziej ergonomiczną blokadą koła dla aktywnych osób, które chcą szybko i łatwo zdjąć koła z ramy.

Silikonowa nakładka na ciąg
Silikonowa nakładka na ciąg

Silikonowa nakładka na ciąg, która zwiększa tarcie i przyleganie do dłoni, poprawia efektywność napędzania i hamowania wózka. Produkt jest wyprodukowany przez firmę Recomedic Rehab i nosi oznaczenie modelu OC-22-CG. Osłona ciągu jest przeznaczona do kół o średnicy 22 cali, ma kolor czarny i gładką powierzchnię.

Eway – kółko ułatwiające jeżdżenie na wózku
Eway – kółko ułatwiające jeżdżenie na wózku

Przystawka EWAY to innowacyjne urządzenie, które rozwiązuje problem zapadania się małych przednich kółek wózka inwalidzkiego na grząskim terenie. Poprzez podniesienie tych kółek, umożliwia swobodne i bezpieczne poruszanie się po nierównych lub miękkich powierzchniach, takich jak piasek, kamienie, kostka brukowa, trawniki, śnieg, błoto i wiele innych. To rozszerza możliwości dotarcia do miejsc, które wcześniej były niedostępne dla osób korzystających z wózka inwalidzkiego. Przystawka EWAY umożliwia również uprawianie sportów na trawie, takich jak golf czy łucznictwo, oraz pozwala na spacery po lesie, parkach, łagodnych ścieżkach górskich i plażach. Zapewnia szybsze i łatwiejsze przemieszczanie się niż standardowe poruszanie się wózkiem inwalidzkim bez tej przystawki.

Widelec na kierownicę dla osób o zmniejszonej sile chwytu
Widelec na kierownicę dla osób o zmniejszonej sile chwytu

Widelec Veigel to innowacyjny uchwyt na kierownicę stworzony specjalnie z myślą o tetraplegikach oraz osobach niepełnosprawnych, które mają obniżoną siłę chwytu. Ten wyprofilowany widelec został zaprojektowany w taki sposób, aby ręka pozostawała bezpiecznie na swoim miejscu, niezależnie od zmieniających się warunków na drodze. Dzięki temu widelec Veigel umożliwia precyzyjne kierowanie samochodem w każdej sytuacji, co jest kluczowe dla komfortu i bezpieczeństwa kierowcy. To rozwiązanie jest szczególnie ważne dla osób z ograniczoną sprawnością, zapewniając im większą niezależność i pewność podczas prowadzenia pojazdu.

Tri-Pin Veigel
Tri-Pin Veigel

Uchwyt na kierownicę typu Trójząb jest idealnym rozwiązaniem dla kierowców z ograniczoną ruchomością dłoni, takich jak osoby z tetraplegią czy po udarze. Ten specjalny uchwyt zapewnia solidne wsparcie dla dłoni i nadgarstka, co sprawia, że dłoń pozostaje pewnie umieszczona na kole kierownicy. Trójząb na kierownicę posiada opcję szybkiego wypięcia oraz możliwość mocowania za pomocą trzpienia wtykowego, co ułatwia jego używanie i dostosowanie do potrzeb kierowcy. To rozwiązanie pomaga w zachowaniu bezpieczeństwa i komfortu podczas prowadzenia pojazdu, co jest szczególnie istotne dla osób z ograniczeniami ruchowymi

Uchwyt do telefony komórkowego – płaski
Uchwyt do telefony komórkowego – płaski

Uniwersalny uchwyt do telefonów na palec to praktyczne rozwiązanie. Po prostu naklejasz go na obudowie telefonu, a palec wsuwasz w środek. Elastyczny materiał i łatwy montaż pozwalają dostosować uchwyt do rozmiaru twojego palca. Dzięki temu uchwyt utrzymuje telefon pewnie podczas rozmowy i minimalizuje ryzyko upuszczenia smartfona. Możesz także używać go jako wygodnej podstawki. Montaż jest niezwykle prosty, nie wymaga żadnych dodatkowych elementów pomocniczych. Klej, który trzyma uchwyt, jest mocny, ale jednocześnie nie pozostawia żadnych śladów, więc możesz go zdemontować i użyć na innym urządzeniu

Uchwyt do telefony komórkowego – okrągły
Uchwyt do telefony komórkowego – okrągły

Popsockets to kolorowe akcesoria do telefonów i innych urządzeń mobilnych, składające się z podstawki z warstwą klejącą i składanego korpusu z krążkiem (PopTop). Zapewniają pewny chwyt podczas korzystania z telefonu, działają też jako podstawka do oglądania filmów. Są wygodne i można je wielokrotnie odklejać i przyklejać na różnych etui lub telefonach.

Kabel magnetyczny z końcówką do ładowania i transmisji danych
Kabel magnetyczny z końcówką do ładowania i transmisji danych

Wozinsky WMC-01 to wyjątkowy kabel USB, który obsługuje trzy różne interfejsy (USB Typ C, micro USB, Lightning) za pomocą jednego magnetycznego kabla o długości 100 cm. Ten nowoczesny kabel montowany jest za pomocą magnesów, co zapewnia stabilne połączenie bez konieczności częstego wkładania i wyciągania wtyczki. Dodatkowo, wtyczka może pozostać na stałe w porcie, chroniąc go przed zabrudzeniami. Kabel posiada elementy pokryte 24-karatowym złotem, co zapewnia trwałość i odporność na przegrzewanie. Dioda LED umożliwia łatwe znalezienie kabla w ciemności bez zakłócania snu.

Nakładka na ręce do napędzania wózka
Nakładka na ręce do napędzania wózka

Rękawica MADMAX zapewnia doskonały komfort i trwałość. Jej wewnętrzna strona jest wyściółkowana i wzmocniona warstwą amary, która sięga od dłoni przez kciuk do tyłu rękawicy, co nie tylko wydłuża żywotność, ale także zapewnia absolutny komfort przez cały okres użytkowania. Dodatkowo, rękawica jest odporna na poślizg dzięki silikonowym powierzchniom, które zapobiegają ześlizgiwaniu się dłoni podczas jazdy i hamowania, a także zawiera dodatkowe wzmocnienia na ciągu pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym. W celu ułatwienia użytkowania, rękawica posiada uchwyt z medycznego silikonu, co dodatkowo zwiększa jej wygodę.

Kamizelka AIR z dzianiny dystansowej ze zintegrowanymi klamrami
Kamizelka AIR z dzianiny dystansowej ze zintegrowanymi klamrami

Kamizelka AIR z dzianiny dystansowej, wyposażona w zintegrowane klamry, umożliwia precyzyjne ustawienie tułowia w pozycji siedzącej, stabilizując mostek i poprawiając postawę bez ograniczania ruchów barków. Materiał przestrzenny z funkcją dystansową pozwala na swobodny przepływ powietrza między ciałem a kamizelką, co zapewnia wentylację skóry i zmniejsza ryzyko uszkodzenia tkanek skóry. Wersja wąska kamizelki jest anatomicznie taliowana, co czyni ją idealną opcją dla kobiet, redukując ucisk w okolicach piersi.

Uniwersalny pas stabilizujący
Uniwersalny pas stabilizujący

UNIWERSALNY PAS STABILIZUJĄCY FlexPoint® to elastyczny i wytrzymały pas z neoprenu, zaprojektowany do szybkiej stabilizacji użytkownika. Nadaje się do różnych sytuacji, od terapii po podróże i aktywność na wózkach aktywnych. Można go używać krótkoterminowo lub długoterminowo, wystarczy zamontować go wokół oparcia lub siedziska, zapewniając komfort i bezpieczeństwo użytkownika. To narzędzie przydatne dla opiekunów i terapeutów, dostępne w trzech szerokościach, aby sprostać indywidualnym potrzebom.

Deska ślizgowa do przesiadania z wózka dla osób o słabszych rękach

Deska poślizgowa Alpha® Sliding Board – PM-5030 to elastyczne narzędzie do przemieszczania pacjentów z łóżka na wózek inwalidzki, toaletę lub fotel samochodowy oraz w odwrotnym kierunku. Jej gładka powierzchnia minimalizuje opór tarcia, umożliwiając pacjentowi samodzielne transfery bez konieczności pomocy osób trzecich. Jeśli potrzeba wsparcia, opiekun może łatwo i bezpiecznie asystować, nie narażając swojego kręgosłupa. To wygodne rozwiązanie, które pozwala pacjentowi zmieniać pozycję siedząc, a maksymalne obciążenie wynosi 200 kg

Sznurówki sprężynkowe

Sznurowadła z wyjątkowo elastycznego materiału w formie sprężyny oferują skuteczne rozwiązanie dla osób z bólem stopy, zwłaszcza w wyniku powikłań cukrzycowych. Ich elastyczność pomaga zmniejszyć nacisk górnej części buta na śródstopie i okolicę kostki, co przynosi ulgę i komfort użytkownikowi.

Magnetyczne sznurówki Cliks.Life
Magnetyczne sznurówki Cliks.Life

Model 7331 sznurowadła, które wykorzystują magnesy neodymowe ukryte w trwałej obudowie z tworzywa sztucznego. Są one idealne dla osób aktywnych fizycznie, biegaczy, dzieci, które nie opanowały jeszcze sztuki wiązania butów, oraz osób starszych z problemami zdrowotnymi. Te uniwersalne sznurowadła pasują do każdego rodzaju obuwia z sznurowaniem i są dostępne w różnych kolorach, dzięki czemu można je dopasować zarówno do obuwia sportowego, jak i wyjściowego. To proste i wygodne rozwiązanie dla wszystkich.

Nakładka na długopis ułatwiająca chwyt
Nakładka na długopis ułatwiająca chwyt

Nakładka profilowana o wewnętrznej średnicy 8 mm, wykonana z miękkiego tworzywa, zapewnia wygodne chwytanie ołówka lub długopisu podczas pisania. W zestawie otrzymasz trzy sztuki w różnych kolorach. Produkt waży 16 gramów i ma długość 5,5 cm.

Brelok na klucze
Brelok na klucze

Brelok na klucze to ergonomiczne rozwiązanie dla osób z ograniczoną siłą lub trudnościami w chwytaniu. Wykonany z formowanego plastiku, pomieści trzy klucze, zapewniając lepszą przyczepność i redukując potrzebną siłę do obracania kluczyka. Klucze można łatwo złożyć, gdy nie są potrzebne, co sprawia, że jest to praktyczne i komfortowe narzędzie dla osób z różnymi niepełnosprawnościami kończyn górnych.

Lampka z czujnikiem ruchu
Lampka z czujnikiem ruchu

Lampa LED Maclean z czujnikiem ruchu MCE223 to praktyczne oświetlenie, które można wykorzystać z przodu lub z tyłu. Przednia część posiada 5 jasnych diod LED o jasności 50 lumenów, podczas gdy tylne podświetlenie składa się z 6 diod LED o jasności 60 lumenów. Ta mini lampa na baterie emituje delikatne światło i działa z wykorzystaniem czujnika ruchu, automatycznie włączając się na około 30 sekund, gdy wykryje ruch w trybie AUTO.

Przedłużacz klamki
Przedłużacz klamki

Producent PDS CARE wprowadził na rynek model PPL020, urządzenie umożliwiające łatwe otwieranie drzwi dla osób starszych, o niskim wzroście, poruszających się na wózku lub z ograniczoną siłą w rękach. Wykorzystując zasadę dźwigni, PPL020 przedłuża klamkę, umożliwiając otwarcie drzwi z minimalnym wysiłkiem. To rozwiązanie pasuje do każdej klamki i jest łatwe w montażu, wymagając jedynie jednej śrubki.

Tuba wielofunkcyjna do długopisów, sztućców, szczoteczki do zębów itp.
Tuba wielofunkcyjna do długopisów, sztućców, szczoteczki do zębów itp.

Piankowa tuba stanowi praktyczny uchwyt na sztućce, długopisy, szczoteczki do zębów oraz inne narzędzia. Wykonana z pianki o wysokiej gęstości, jest doskonałą asystą dla osób z problemami w chwytaniu lub dla tych cierpiących na choroby takie jak Parkinson.

Obcinaczka do paznokci z antypoślizgowa podstawką
Obcinaczka do paznokci z antypoślizgowa podstawką

Obcinacz do paznokci został specjalnie zaprojektowany, aby być pomocny dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową. Wyposażony w antypoślizgową podstawę z tworzywa sztucznego, zapewniającą stabilność podczas użytkowania. Wykończony miękkim tworzywem, gwarantuje komfort podczas obcinania paznokci. Ten obcinacz jest wyposażony w okrągłe ostrza, które zapobiegają powstawaniu ostrych krawędzi paznokci. To praktyczne narzędzie, które ułatwia pielęgnację paznokci dla osób z różnymi ograniczeniami ruchowymi.

Rękawica wielofunkcyjna
Rękawica wielofunkcyjna

Rękawice neoprenowe „Maxximu Predator” to niezawodny produkt od Fladen, wykonany z wytrzymałego neoprenu. Posiadają bardzo szeroki mankiet (o szerokości 8 cm), który zamyka się na mocny rzep. Te rękawice są pokryte nieprzemakalną tkaniną neoprenową, doskonale przylegają do dłoni i wewnątrz wzmocnione gumowaną, antypoślizgową tkaniną odporną na ścieranie. Nawet w mokrych warunkach neopren utrzymuje odpowiednią temperaturę dłoni. Dodatkowo mają ściągacz gumowy na nadgarstkach, co zapewnia doskonałe dopasowanie. Są bardzo wygodne i ciepłe, szczególnie polecane dla osób aktywnych, w tym tych poruszających się na wózkach. Warto dodać, że są one w kolorze czarnym, co dodaje im elegancji.

Uchwyty na suwak (zamek błyskawiczny)

Przywieszka została zaprojektowana z myślą o ułatwieniu chwytania suwaka oraz pełni dodatkową funkcję ozdobnej zawieszki. Możesz ją wykorzystać do przywieszenia kluczy, telefonu, torebki i innych przedmiotów. Pętelka ma obwód wynoszący około 41 mm, a plastikowa część mierzy 16 x 30 mm. Całkowita długość przywieszki to 57 mm. Jest dostępna w kolorze czarnym.

Nożyczki automatyczne na stół
Nożyczki automatyczne na stół

Nożyczki automatycznie otwierające się po użyciu, wyposażone w uchwyt w kształcie „T” oraz zapewniające stabilność na blacie, są trwałe i efektywnie przycinają papier. Mogą być bezpiecznie zamknięte, gdy nie są używane, co ułatwia ich przechowywanie. Te nożyczki zostały specjalnie zaprojektowane z myślą o osobach z różnymi wyzwaniami, takimi jak obniżone napięcie mięśniowe dłoni i ramienia, ograniczona kontrola motoryczna, drżenia czy problemy ze stawami, chroniąc jednocześnie stawy i umożliwiając bezpieczne przechowywanie.

Powiększasz do kluczy  Keywing
Powiększasz do kluczy Keywing

Ten produkt oferuje prostą odpowiedź na problem związanego z trudnością w obsłudze kluczy Yale, które zwykle posiadają małą powierzchnię, co utrudnia ich chwytanie i obracanie. Kewywing jest zaciskiem, który umieszcza się na kluczu, znacznie zwiększając obszar kontaktu palców. To z kolei poprawia przyczepność i dźwignię podczas obracania klucza. Produkt jest dostępny w zestawie z trzema różnymi kolorami, co pozwala na kodowanie kluczy kolorami i znalezienie właściwego klucza za pierwszym razem, za każdym razem. To wygodne i praktyczne rozwiązanie dla użytkowników kluczy Yale.

Chwytak uniwersalny
Chwytak uniwersalny

To lekkie urządzenie z aluminium jest idealne dla osób z problemami motorycznymi w rękach. Dzięki skutecznym i antypoślizgowym szczypcom, które dodatkowo posiadają magnes, umożliwia łatwe przenoszenie przedmiotów bez konieczności schylania się. To przydatne narzędzie dla osób niepełnosprawnych i starszych, które upraszcza codzienne czynności podnoszenia i przesuwania przedmiotów.

Usztywnienie przedramienia do trzymania przedmiotów
Usztywnienie przedramienia do trzymania przedmiotów

Długa orteza przedramienia stabilizuje kość promieniową i łokciową przy schorzeniach ortopedycznych. Posiada dwie aluminiowe szyny, mocne zapięcia na rzepy, jest lekka i wygodna. Nadaje się do urazów, stanów bólowych, interwencji chirurgicznych i problemów ze ścięgnami. Produkt marki Tynor to profesjonalne wsparcie medyczne.

Klamka bluetooth
Klamka bluetooth

Smart Handle Bluetooth to innowacyjna klamka, która umożliwia otwieranie za pomocą telefonu z technologią Bluetooth 4.0 lub pilota SmartKey. Montaż klamki jest prosty, nie wymaga specjalnych zabiegów ani okablowania. Wystarczy zeskanować kod QR z opakowania, pobrać aplikację na telefon, i postępować zgodnie z instrukcjami. Aplikacja dostępna jest w języku polskim, co ułatwia nadawanie uprawnień do otwierania dla wybranych osób. To wygodne rozwiązanie, które zapewnia bezpieczeństwo i komfort użytkowania.

Bezdotykowy dozownik do mydła
Bezdotykowy dozownik do mydła

Produkt cechujący się wysoką jakością oraz automatycznym dozownikiem, który znacząco ułatwia i przyspiesza proces dozowania mydła w płynie lub innych płynów dezynfekcyjnych. Wykorzystuje wbudowany czujnik podczerwieni IR, co umożliwia bezdotykowe dozowanie. Urządzenie jest zaprojektowane do montażu na płaskiej powierzchni w poziomie i charakteryzuje się szybkim procesem napełniania – wystarczy odkręcić korek na górze urządzenia i nalać płynu, bez konieczności korzystania z dodatkowych narzędzi. Dodatkowo, zasilanie bateryjne pozwala na niezależność od źródła energii elektrycznej, co jest istotne, zwłaszcza w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Produkt nie tylko podnosi poziom higieny, ale także oferuje wygodę i prostotę obsługi.

Podnośnik wannowy z tapicerką
Podnośnik wannowy z tapicerką

Podnośnik Kanjo ECO, wyprodukowany przez DIETZ, to innowacyjne urządzenie, które znacząco ułatwia opuszczanie i podnoszenie osoby podczas kąpieli w wannie. Jego głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa oraz ułatwienie zarówno użytkownikowi, jak i opiekunowi. To w pełni zasilane akumulatorowo, samodzielne urządzenie, które nie wymaga dodatkowych instalacji hydraulicznych ani elektrycznych, co pozwala na jego używanie zarówno w domu, jak i w różnych placówkach. Podnośnik wannowy można składać na mniejsze części, co ułatwia transport, przechowywanie i przenoszenie. Można go łatwo umieścić w standardowej wannie, co sprawia, że jest wyjątkowo funkcjonalny i praktyczny.

Wielofunkcyjna deska do krojenia dla osób z problemami chwytu
Wielofunkcyjna deska do krojenia dla osób z problemami chwytu

Wielofunkcyjna deska do przyrządzania jedzenia to wszechstronne narzędzie, które zapewnia niezależność i wygodę w kuchni, szczególnie dla osób z trudnościami w chwytaniu lub korzystających z jednej ręki. Dzięki antypoślizgowym przyssawkom pozostaje stabilna podczas użytkowania, a dostosowane uchwyty ułatwiają pracę z różnymi rodzajami żywności. Kolce ze stali nierdzewnej zapobiegają przesuwaniu się produktów podczas krojenia, a dodatkowa szczotka ułatwia czyszczenie warzyw i owoców. Deska posiada także narożniki zatrzymujące chleb podczas krojenia. To praktyczne i innowacyjne rozwiązanie, które sprawia, że prace kuchenne stają się prostsze i bardziej komfortowe dla osób z ograniczeniami.

Przeciwbakteryjny zestaw antypoślizgowy
Przeciwbakteryjny zestaw antypoślizgowy

Zestaw od producentów Yermos, Aston i Teesa, o modelach 374, 820090 i TSA0183, zawiera trzy praktyczne elementy: silikonowy otwieracz do słoików, otwieracz do butelek oraz okrągłą matę antypoślizgową. To rozwiązania, które ułatwiają codzienne czynności kuchenne.

Nóż z wygiętą rączką dla osób z osłabionym chwytem
Nóż z wygiętą rączką dla osób z osłabionym chwytem

Nóż do chleba PDS CARE, model PKS013, wyróżnia się ergonomicznym uchwytem, który zapewnia komfort podczas cięcia i nie obciąża dłoni oraz nadgarstka. Przeznaczony jest przede wszystkim dla osób o ograniczonej sile w rękach. Wykonany jest z wysokiej jakości stali nierdzewnej, co gwarantuje trwałość i łatwość czyszczenia – można go myć w zmywarce. Ostrze noża ma charakterystyczny kształt ząbków, co czyni go idealnym narzędziem do krojenia chleba. Ten nóż doskonale sprawdza się zwłaszcza dla osób starszych oraz tych z ograniczoną sprawnością ruchową w kończynach górnych. Ma długość ostrza wynoszącą 20 cm i waży 0,12 kg.

Sztućce z wyginanymi uchwytami: widelec
Sztućce z wyginanymi uchwytami: widelec, łyżka oraz nóż

Wyginany widelec to praktyczne rozwiązanie dla osób z ograniczeniami motorycznymi, zwłaszcza starszych, które chcą zachować niezależność podczas jedzenia. Ten elastyczny widelec z nierdzewnej stali szlachetnej jest odporny na zginanie i umożliwia odchylenie do 90 stopni. Wyposażony jest w wygodną rękojeść z antypoślizgową gumą, zapewniającą pewny chwyt. To prosty, ale niezwykle przydatny gadżet, który znacząco ułatwia codzienne życie, poprawiając samodzielność w jedzeniu zarówno dla osób z ograniczeniami, jak i ich opiekunów, dostosowany do obu stron.

Uchwyt do sztućców
Uchwyt do sztućców

Uniwersalny uchwyt do sztućców wyginanych jest doskonałym rozwiązaniem dla osób z ograniczoną sprawnością dłoni i rąk, w szczególności seniorów, osób cierpiących na chorobę Parkinsona czy zapalenie stawów. Ten uchwyt stabilizuje elastyczne sztućce, takie jak łyżka, nóż i widelec, umożliwiając samodzielne jedzenie. Dzięki wygodnemu paskowi, który mocuje się na sztućcach i zakłada na nadgarstek, użytkownik może swobodnie korzystać z nich. Regulowana pętelka uchwytu dopasowuje się do różnych dłoni, nie ograniczając przy tym motoryki. To praktyczne rozwiązanie, które poprawia jakość życia i niezależność podczas posiłków.

Uchwyt na przybory zapinany na rzep
Uchwyt na przybory zapinany na rzep


Innowacyjny uchwyt, który zakłada się na dłoń, jest doskonałym rozwiązaniem dla osób z ograniczeniami w ruchu ręki, które mają trudności z trzymaniem przedmiotów. Ten uchwyt umożliwia samodzielne wykonywanie codziennych czynności, takich jak jedzenie czy pielęgnacja osobista, dzięki wygodnej kieszonce na przybory, którą można dostosować do potrzeb. Jest odpowiedni zarówno dla osób korzystających z obu rąk, co sprawia, że jest to wszechstronne narzędzie poprawiające jakość życia.

Otwieracz uniwersalny
Otwieracz uniwersalny


Otwieracz Aperto marki Gefu to wszechstronne narzędzie do otwierania różnych rodzajów zamknięć, takich jak zakrętki, kapsle, szklane pokrywki, puszki i puszki typu „pull-ring”, o średnicy od 27 mm do 31 mm. Ten praktyczny otwieracz gwarantuje łatwe i bezwysiłkowe otwieranie słoików i butelek, dzięki wygodnie wyprofilowanej, antypoślizgowej rączce. Jest idealny do otwierania różnych opakowań, w tym butelek z kapslami, butelek z nakrętkami, słoików oraz puszek z napojami i konserwami wyposażonych w pierścień-uchwyt. Wykonany z tworzywa sztucznego, można go łatwo czyścić w zmywarkach.

Otwieracz do puszek
Otwieracz do puszek

Otwieracz marki CH, model HK0100, to trwałe urządzenie specjalnie zaprojektowane do otwierania puszek wyposażonych w oczko. Jest niezwykle łatwy w obsłudze – wystarczy przymocować koniec otwieracza do oczka, a następnie delikatnie podważyć i pociągnąć w swoją stronę. Ten praktyczny otwieracz jest stworzony z myślą o osobach cierpiących na artretyzm lub mających słaby chwyt. Dodatkowo posiada funkcję otwieracza do butelek, co czyni go wszechstronnym narzędziem do codziennego użytku.

Otwieracz wielofunkcyjny 3 w 1
Otwieracz wielofunkcyjny 3 w 1

Otwieracz wielofunkcyjny marki PDS CARE, model PKO003, to wszechstronne urządzenie, które pomaga w otwieraniu butelek i puszek. Jest szczególnie polecany dla osób o obniżonej sprawności palców dłoni. Ten 3-w-1 otwieracz to niezastąpiony sprzęt w każdej kuchni, umożliwiający łatwe otwieranie mocno zakręconych butelek, puszek i innych opakowań. Długi i wygodny uchwyt tego otwieracza zapewnia łatwość obsługi, jednocześnie chroniąc paznokcie użytkownika. Wykonany z elastycznego i sprężystego tworzywa, gwarantuje komfort i wygodę użytkowania, a także wytrzymałość na wygięcia. Ergonomiczny kształt oraz lekka konstrukcja sprawiają, że jest to wygodne i poręczne narzędzie kuchenne.

Czajnik elektryczny z nalewaczem
Czajnik elektryczny z nalewaczem

Czajnik marki Deerma, model SH60W, to wydajne urządzenie o pojemności 6,5 litra i mocy 850 W, wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Posiada wiele funkcji ułatwiających użytkowanie, w tym efekt termosu, lampkę kontrolną, panel sterujący, możliwość podgrzewania wody do 100°C z przedłużonym czasem gotowania, funkcję podtrzymywania ciepła, sterowanie elektroniczne, sterylizowanie wody, szybkie nagrzewanie oraz utrzymanie temperatury. Wnętrze czajnika również jest wykonane ze stali nierdzewnej, a urządzenie posiada zabezpieczenie przed włączeniem bez wody.

Obieraczka do dłoni
Obieraczka do dłoni

Obieraczka marki Kuchnioland, model 5205746889871, to urządzenie przeznaczone do obierania warzyw i owoców. Posiada ostrze wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej, co gwarantuje łatwe, szybkie i bezpieczne obieranie produktów. Obieraczka nakładana jest na palec dłoni i jest przystosowana zarówno dla osób prawo-, jak i leworęcznych. Można ją myć w zmywarce do naczyń. Produkt pochodzi od greckiej marki NAVA.

Klawiatura specjalistyczna orbiTouch
Klawiatura specjalistyczna orbiTouch

OrbiTouch to innowacyjna klawiatura stworzona jako kompleksowa alternatywa dla tradycyjnej klawiatury QWERTY i myszy. Dzięki minimalnym ruchom, pozwala obsługiwać ją nawet osobom z dużymi przykurczami, brakiem możliwości poruszania palcami lub ich rozprostowania. To idealne rozwiązanie dla osób z protezami, ograniczeniami w ruchomości palców i nadgarstka, wynikającymi z różnych przyczyn, takimi jak urazy, artretyzm, urazy rdzenia, cieśń nadgarstka, udary, MPD i inne ograniczenia. Klawiatura OrbiTouch jest również przyjazna dla osób ze słabym wzrokiem, niewidomych i osobami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Klawiatura Maltron 3D
Klawiatura Maltron 3D

Specjalistyczne klawiatury alternatywne ułatwiają korzystanie z komputera osobom z ograniczeniami ruchowymi. Mogą to być klawiatury z wymiennymi nakładkami, powiększonymi klawiszami, a także modele profilowane dla jednej ręki, nóg czy specjalnie zaprojektowane dla dzieci. Dodatkowo, istnieją ramki zabezpieczające przed przypadkowym naciśnięciem sąsiednich klawiszy. Te różnorodne rozwiązania pozwalają osobom niepełnosprawnym pisać za pomocą różnych części ciała lub specjalnych wskaźników, zwiększając komfort i efektywność pracy. Przykładem klawiatury łączącej efektywność i ergonomię jest klawiatura Maltron 3D, która zapewnia optymalną pozycję palców i jest lekka oraz mobilna.

Klawiatura Maltron do pisania za pomocą głowy lub ust
Klawiatura Maltron do pisania za pomocą głowy lub ust

Kształt i układ klawiatury, wraz z opcją jej zamocowania na statywie, tworzą niezwykle wygodne narzędzie szczególnie dostosowane do potrzeb osób korzystających z wskaźnika do pisania. To rozwiązanie jest szczególnie polecane w połączeniu z urządzeniem o nazwie HeadPointer, które jest dostępne w ofercie naszego Ośrodka Wsparcia dla Osób z Niepełnosprawnością Technologii (OWiT). HeadPointer stanowi doskonałe uzupełnienie dla klawiatury, zapewniając użytkownikom nie tylko wygodę, ale także większą precyzję w obszarze obsługi komputera.

Klawiatura Maltron Single handed
Klawiatura Maltron Single handed

Klawiatury Maltron zostały specjalnie zaprojektowane z myślą o użytkownikach pracujących jedną ręką. Dostępne są dwie wersje – jedna do obsługi lewą ręką, a druga prawą. Ich ergonomiczny kształt i układ liter uwzględniają częstość używania liter w nowoczesnym pisemnym języku. Dzięki temu jednoręczni użytkownicy Maltrona często osiągają podobną szybkość pisania co dwuręczni użytkownicy tradycyjnej klawiatury QWERTY. Te klawiatury są również lekkie, co ułatwia ich przenoszenie między domem a biurem, a opcjonalna torba na ramię dodatkowo ułatwia transport. Wszystko to razem tworzy wygodne narzędzie dla jednoręcznych użytkowników.

Klawiatura Clevy bezprzewodowa
Klawiatura Clevy bezprzewodowa

To innowacyjne rozwiązanie to klawiatura stworzona z myślą o dzieciach w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, a także dla osób z niepełnosprawnościami. Jest ona szczególnie pomocna dla osób z niedowładem, drżeniem rąk oraz spastycznością. Doskonale sprawdza się zarówno podczas nauki pisania, jak i obsługi komputera. Jej przyjazna kolorystyka stymuluje motywację i zainteresowanie użytkownika, co sprawia, że nauka jest postrzegana jako przyjemna zabawa. Teraz dostępna także w wersji bezprzewodowej, co daje użytkownikom większą swobodę ruchów oraz umożliwia łączność nie tylko z komputerem, ale również z innymi urządzeniami, takimi jak tablet, smartfon czy iPad.

Przystawka elektryczna do wózka KLAXON Klick Power Standard Limited Edition Tetra Paraplegia

Jest to przystawka KLAXON KLICK, dedykowana osobom z paraplegią i tetraplegią. Model Tetra wyposażony jest w innowacyjną kierownicę Push & Pull dla tetraplegików. Nasze urządzenia wyróżniają się kompaktowym, lekkim designem, idealnym zarówno do codziennego użytku, jak i na podróże. Dzięki interfejsowi Linking Klaxon, przystawka szybko łączy się z napędem z naszej oferty. Uniwersalna belka łączeniowa pasuje do różnych rodzajów wózków inwalidzkich, zapewniając niezależność i komfort. KLAXON to europejski producent przystawek najwyższej jakości, zgodny z normami branżowymi.

Przystawka do Wózka Inwalidzkiego Track Wheel

Koło TRACK WHEEL to idealny towarzysz podczas wycieczek po mieście, lesie i na plaży. Jest ultralekkie, łatwe w montażu i wygodne. Dostępne są dwa warianty mocowania: pojedyncze ramię z jednym zaciskiem i podwójne ramię z podwójnym zaciskiem, które można dopasować do swojego wózka. Bez względu na to, czy pokonujesz wyboiste ulice miasta, ścieżki rowerowe czy trudne leśne trasy, przednie koło TRACK WHEEL sprawia, że poruszanie się jest gładkie na różnych nawierzchniach dzięki unikalnej konstrukcji, która unosi przednie koła wózka, redukując opór podczas jazdy. Dzięki temu zyskasz większą prędkość, komfort i zwrotność, a montaż koła TRACK WHEEL jest szybki i prosty, zajmujący zaledwie kilka sekund. Wybierz odpowiedni wariant mocowania, który pasuje do Twojego wózka.

Podnośnik Helios 150
Podnośnik Helios 150

Helios 150 to przenośny podnośnik o udźwigu do 150 kg, doskonały do zastosowań w opiece domowej i instytucjonalnej. Jego umiarkowany całkowity ciężar oraz możliwość podziału na dwie składane części bez użycia narzędzi sprawiają, że jest łatwy w obsłudze i praktyczny. Dzięki niskiemu tarciu kół oraz funkcji elektrycznego i ręcznego opuszczania awaryjnego jest wyjątkowo manewrowy. Duża pojemność akumulatora pozwala na wiele podnoszeń przed koniecznością ładowania. To idealne rozwiązanie do wygodnego i bezpiecznego podnoszenia pacjentów, zarówno w warunkach domowych, jak i instytucjonalnych.

Podnośnik sufitowy Luna

Podnośnik sufitowy Luna IPx4 służy do przenoszenia i podnoszenia osoby niesamodzielnej w ośrodkach opieki, szpitalach, DPS-ach, ZOL-ach, a także w opiece domowej. Podnośnik Luna i innowacyjny system prowadnic jest połączeniem funkcjonalności i estetyki, co czyni go idealnym wyborem, który potrafi sprostać rosnącym wymaganiom w zakresie bezpiecznego podnoszenia i przemieszczania pacjenta w coraz szybciej rozwijającym się sektorze opieki zdrowotnej. Najlepszy w swojej klasie design oraz funkcjonalność. Udźwig 200 lub 275 kg. Opatentowany system haków do podwieszek ERGO, które są łatwe i bezpieczne w użyciu. Ładowanie za pomocą pilota i ładowarki ściennej/stołowej oraz funkcja opuszczania awaryjnego.